DIT Students excel at Dublin FEIS CEOIL Music Competitions 2012

DIT Conservatory of Music and Drama enjoyed impressive success at Dublin's Electric Ireland Feis Ceoil Music Festival 2012 with multiple first prizes in voice, piano, violin, viola, cello, doublebass, flute, clarinet saxophone, guitar, harp, chamber music and composition.  

Mezzo soprano, Jennifer Davis, had an excellent Feis Ceoil, winning the  “Tony Quigley Bursary” (€1000) and the overall vocal “Gervase Elwes Memorial Cup” and RTÉ Lyricfm €1500 Award.

DIT Chatham Saxophone Quartet added to its growing reputation with the “Chamber Music Cup” and the RTÉ Lyricfm €1500 Award for Chamber Music.  The Chatham Quartet is enjoying its year as the Galway Music Residency Apprentice Ensemble.

John Feeley’s guitar students swept the boards winning all solo guitar competitions: Stephen McCann (Senior Guitar and Guitar Bach Prize), Liam McManus (Junior Guitar A), Milena Cuk (Junior Guitar B) and Alana McManus (Junior Guitar C).

11-year old Ben McDermott’s success on winning the “Nora Gilleece Cup” Junior Cello Competition led to appearances on radio and television.  Ben was interviewed for RTÉ Lyricfm’s “Classic Daytime”, where he was full of praise for DIT Conservatory and for his teacher, Iosef Cale.  If you missed it you can listen to the interview here  – fast forward to 8 minutes 39 seconds.  On 30th March, he performed a solo cello piece and spoke on RTÉ Television’s “Elev8” programme.  You can watch Ben’s performance at here

Many congratulations to all Feis Ceoil Winners

VOCAL STUDIES

GERMAN GOVERNMENT CUP

1ST: CLARE TREACEY

RATHMINES AND RATHGAR CUP

1ST: TARA MC SWINEY

G&S PRIZE:DAVID HOWES

JUNIOR VOCAL RECITAL

1ST: OISÍN WALSH-PEELO 

PAUL DEEGAN CUP

1ST: OISÍN WALSH-PEELO

MEZZO SOPRANO SOLO

1ST: JENNIFER HUGHES 

TENOR SOLO

1ST: SEAN KENNEDY

VHC: PETER O’REILLY

HC: FEARGHAL CURTIS

BARITONE SOLO

2ND: DAVID SCOTT

SOPRANO SOLO

2ND: LOUISE FLORENCE

HC: KATELYN GALVIN

CONTRALTO SOLO

2ND: CHRISTOPHER MURPHY

BASS SOLO

3RD: CHRISTOPHER KELLY

NANCY CALTHORPE TROPHY

3RD: MARIA HUGHES

DRAMATIC CUP

TONY QUIGLEY BURSARY OF €1000: JENNIFER DAVIS

GEOGHEGAN MEMORIAL CUP

1ST: JENNIFER DAVIS 

MARCHANT CUP

1ST: OISIÍN WALSH-PEELO, KEVIN CORCORAN, ADAM MCDONAGH, DAVID CONWAY

VERONICA DUNNE CUP

1ST: MARIA HUGHES AND LAWRENCE THACKERAY

CHARLES W. WILSON OPERATIC ENSEMBLE

1ST: DIT ‘LA RONDINE’ ENSEMBLE

MARGARET BURKE SHERIDAN

WINNER: JENNIFER HUGHES

MNÁ

1ST: KATHLEEN NIC DHAIRMADA

DENIS O’SULLIVAN MEDAL

1ST: KATELYN GALVIN

THOMAS MOORE CUP

1ST: TARA MC SWINEY

MILNE CUP

1ST: PETER O’REILLY AND KEVIN CORCORAN

VINCENT O’BRIEN CUP

VHC: KATHLEEN NIC DHIARMADA

GERVASE ELWES MEMORIAL CUP (OVERALL WINNER OF ALL CUPS) and RTÉ Lyricfm €1500 Award

WINNER: JENNIFER DAVIS

 

ORCHESTRAL STUDIES          

CHAMBER MUSIC CUP & RTÉ LYRIC FM €1,500 AWARD

1ST: 'CHATHAM SAXOPHONE QUARTET' (DARREN HATCH, DANIEL DUNNE, CIARANSUTTON AND IAN FINLAY)

ELSNER MEMORIAL CUP

2ND: DAVID CONWAY, ADAM MCDONAGH

SENIOR VIOLA

2ND: HÉLÈNE VIGOUR

SENIOR DOUBLE BASS

1ST: NIALL DUNGAN

2ND: PHELAN MURPHY

CLASSICAL GUITAR

1ST: STEPHEN MCCANN

GUITAR BACH PRIZE

1ST: STEPHEN MCCANN

SENIOR HARP

1ST: FIONA GRYSON

JUNIOR VIOLIN (B)

1ST: EMILIE MCDONAGH

JUNIOR VIOLIN (D)

2ND: SHAY SEIYA MCDONNELL

HC: LEILA CLARKE-CARR

JUNIOR VIOLIN (E)

2ND: SIDI BAO

JUNIOR VIOLA (A)

1ST: LAURA DUNGAN

JUNIOR VIOLONCELLO (C)

1ST: BEN MCDERMOTT

JUNIOR VIOLONCELLO (D)

2ND: CAOIMHE DOODY

JUNIOR VIOLONCELLO (E)

VHC: NAOISE ROWSOME

JUNIOR CLASSICAL GUITAR (A)

1ST: LIAM MCMANUS

HC: MARC BLENNERHASSETT

C: STEPHEN RUSSELL-HALLINAN

JUNIOR CLASSICAL GUITAR (B)

1ST: MILENA CUK

JUNIOR CLASSICAL GUITAR (C)

1ST: ALANA MCMANUS

VHC: EOGHAN DOODY

JUNIOR HARP

2ND: TARA VISCARDI

HC: ISOBEL HOWARD-CORDONE

AN CHRUIT (A)

HC: CIARA BRENNAN

HC: CAOIMHE HARTE

C: CLARA BOOTH

AN CHRUIT (B)

1ST: KEVIN HIRO MCDONNELL

HC: BETH BROWNE

C: RACHEL DELANEY

C: SIOBHÁN FLYNN

C: SIBÉAL NÍ CHASAIDE

AN CHRUIT (C)

VHC: MAEVE MARTIN

SENIOR SAXOPHONE

1ST: DAVID CONWAY

2ND: PADRAIG DOONEY

JUNIOR FLUTE (A)

1ST: MEADHBH O'ROURKE

JUNIOR FLUTE (C)

2ND: LUCY YIN

JUNIOR CLARINET (B)

1ST: JASON YANG

JUNIOR TRUMPET/CORNET (A

2ND: NEASA HILL

JUNIOR TRUMPET/CORNET (C)

2ND: ESTHER ALARAPE

 

KEYBOARD STUDIES

PIANO UNDER 15

VHC: SOFIA WENG MAN CHOW

ESPOSITO CUP

VHC:    MATTHEW FAGAN

PATRICIA READ CUP

C: SOFIA WENG MAN CHOW

JUNIOR PIANO UNDER 9

1ST: SIDI BAO

JUNIOR PIANO UNDER 11

1ST: LUCY YIN

C:  SASHA COVERDA, ALANA MCMANUS, IVAN KOUSTOV

JOHN FIELD CUP:

C: DAVID MCCARTHY

ELSNER CUP

2ND : ADAM MCDONAGH AND DAVID CONWAY

GLAVIN MEMORIAL AWARD

C: DARRAGH BROGAN

SENIOR PIANO

HC: KEVIN CORCORAN

JUNIOR PIANO UNDER 17

C: LUKE O’CONNOR

NORDELL CUP

2ND: ADAM MCDONAGH

C: NIAMH DOYLE

DUETS UNDER 13

2ND: KEVIN MCDONNELL AND THOMAS MAXWELL

HC: ALEXANDER AND LUKE EDWARD HARDING-BRADLEY

JJ O’REILLY CUP

VHC: PAUL O’GORMAN

HC: AIDAN CHAN, LAURA SMITH 

HAMILTON HARTY CUP

2ND: ADAM MCDONAGH

C; DARRAGH BROGAN 

HUBAN CUP

VHC: AISLING SHEEHAN

HC: DARRAGH BROGAN

C: MATTHEW FAGAN 

RHODA COGHILL CUP

1ST: RIVKAH MCKINLEY AND PATRICK MORIARTY

PIANO DUET UNDER 15

HC: ISABELLE AND REBECCA MCDONNELL

HC: LIAM AND ALANA MCMANUS

MILNE CUP

1ST: KEVIN CORCORAN AND PETER O’REILLY

RHONA MARSHALL CUP

HC: LIAM MCMANUS

 

COMPOSITION STUDIES

WALTER BECKETT CUP FOR ORIGINAL SONG

1ST: GLEN AUSTIN

IMRO AWARD - CHAMBER ENSEMBLE

VHC: GLEN AUSTIN