big_band_4 big_band_7 big_band_9 big_band_11 aladin_1 aladin_11 header_4 header_3

MMus Lecture Recitals 2010
March 3 -5 Venue DIT Rathmines                                                                                 

WEDNESDAY, 3rd MARCH
SESSION 1:  (Theatre, Rathmines)

9.45-10.30am         Jiaxin Han  Piano 
‘Chopin’s Ballades – form and style, with special reference to no.1 and no.2’
10.45-11.30am       Aileen Cahill  Piano Accompaniment
‘Brahms Violin Sonata in D minor and the challenges it poses the piano accompanist’                                                                         
12.00–12.45pm      Ganna Kiselyova    Piano     
‘The Keyboard Suites of Johann Sebastian Bach: dealing with issues of interpretation in the repeats’                
2.30–3.15pm         Svetlana Rudenko Piano
‘Sofia Gubaidulina – the person, her search for new sound, and aspects of her compositional style’
3.45–4.30pm         Claire Crehan Piano
‘J.S. Bach’s Chromatic Fantasy and Fugue: towards an authentic performance’

SESSION 2: (Room G17, Rathmines)

9.45-10.30am         Elaine Gleeson Fiddle/Sean-Nós (Irish traditional)
‘Songs and melodies collected by James Goodman’         
10.45-11.30am      Robert Harvey Flute (Irish traditional)
‘Style and repertoire in the East Galway tradition’
12.00-12.45pm      Aoife Nic Cormaic Fiddle (Irish traditional)          
‘What makes the music of Sliabh Luachra fiddle player Denis Murphy?’
2.30-3.15pm         Damien Kelly Guitar
‘Performance and interpretation of Ciarán Farrell’s Shannon Suite’                                             
 3.45-4.30pm         Ioannis Giagourtas Guitar
‘A. Ginastera and his Sonata op.47 for guitar’                                                 

THURSDAY, 4th MARCH                                       

SESSION  1: (Theatre, Rathmines)

10.00-10.45am    Claire Fitch Violoncello (Jazz)
‘Time Lag Accumulator’     
11.15-12.00pm     Michael Coady Double Bass (Jazz)
‘Jazz and the Bottom Line (A history of the development of walking bass, 1900-1970)’            
 2.00-2.45pm        James Mackin Drums (Jazz)           
‘The origin of the drum set and its development up to the be-bop era (late 1800’s – 1940’s)’                                        
 3.00-3.45pm       Shane Latimer Guitar (Jazz)            
‘Jim Hall – his development as an improviser’                               

SESSION  2: (Room G17, Rathmines)

10.00-10.45pm     Jennifer Hamilton Mezzo-soprano/Mary Scarlett accompanist
‘An overview of Shakespeare’s texts in vocal repertoire’
11.15-12.00pm     John Owen Miley-Read Bass/ Mary Scarlett accompanist
‘Brahms: Vier  ernste Gesänge by Brahms; context and content.' 
2.00-2.45pm         Chloe Hinton  Soprano/Mary Scarlett accompanist
‘Handel’s choice: male roles for Castrati or Alto’
3.00-3.45pm         Sarah Reddin  Soprano/Roy Holmes accompanist
‘Selected songs from the Brentano Lieder by Richard Strauss’
4.15–5.00pm        Daniel Dunne Saxophone
‘Debussy’s String Quartet in G minor: the challenges and practicalities of transcribing for Saxophone Quartet”

FRIDAY, 5th MARCH
SESSION 1: (Theatre, Rathmines)

10.00-10.45am     Orla Ní Bhraoin Violin (String Quartet)            
‘A survey of the socio-historical context of Haydn string quartets, using specific examples from an early and a
 late composition’                
11.15-12.00pm     Aoife Dowdall  Violin      
‘A study of Shostakovitch’s String Quartet no.8’
2.00-2.45pm        Siúbhán Ní Ghríofa Viola       
‘Janacek’s First String Quartet, the Kreutzer Sonata’     
3.00-3.45pm        Jenny Dowdall Violoncello

SESSION  2:  (Room G17, Rathmines)

10.00-10.45am     Gina Oberoi Soprano/Trudi Carberry accompanist
‘The inspiration and compositional techniques used in Respighi’s Il Tramonto’ 
 11.15-12.00pm     Stephen Wallace Countertenor/Trudi Carberry accompanist
‘Ornamentation in Handel’s solo vocal music’                
 2.00-2.45pm        Sarah Halpin Double Bass/Catherina Lemoni-O’Doherty accompanist
‘Double Bass and vocal works of Mozart and Bottesini’